CLIMAYARN – 60% Merino vlna, 40% Polypropylén

Vlákno vlny má řadu užitečných vlastností a jejich kombinace s polypropylénem v jediném textilním vlákně je zcela unikátní: termoregulační schopnost, prodyšnost, schopnost odvádět pot, má antibakteriální účinky, chrání před UV zářením, je elastické a hypoalergenní.

Vlna hřeje, chrání, udržuje tělesný komfort a je lidskému organizmu nejvíce příznivá ze všech známých textilních vláken. Koneckonců jedině vlákno vlny prošlo milióny let evoluce za účelem ochrany savců!

Přednosti viny, zvláště jemné vlny typu Merino, ve zkratce:

Termoregulační schopnost – vlněné textilní materiály vytvářejí na těle mikroklima, které zabraňuje rychlému průniku vnějšího klimatu k pokožce, ať už chladného v zimě (vlna udržuje teplo) nebo horkého v létě (vlna udržuje chlad)

Odvod potu – povrch vlákna (šupinky) je hydrofobní a odvádí pot; ten se buď odpaří, nebo se vsákne dovnitř vlákna, které je naopak hydrofilní. Přitom má vlákno vlny schopnost absorbovat vlhkost až do objemu 1/3 své váhy. Klíčové přitom je, že díky svému hydrofobnímu povrchu i plně „nasáté“ vlákno zůstává na omak suché a zároveň neztrácí nic ze své termoregulační schopnosti.

Prodyšnost – vlněný textilní materiál je i v husté struktuře dobře prodyšný („dýchá“), a to i v případě, jsou-li vlákna „nasátá“ vlhkostí. Tato vlastnost zároveň umožňuje vlhkosti ve vláknech rychle se odpařovat. Prodyšnost je dána nepravidelnou povrchovou strukturou vlněného vlákna, které je tvořené mikroskopickými šupinkami, jeho celkovým přirozeným zakroucením a v neposlední řadě také strukturou moderních vlněných úpletů

Antibakteriální schopnost – vlna je proteinové vlákno a takto na sebe váže mnohé škodlivé substance včetně řady virů a bakterií, přičemž omezuje jejich rozklad či množení. Velmi významným projevem této schopnosti vlněného vlákna je fakt, že vlněný oděv ani po několikanásobném užití nezapáchá. Popřípadě stačí vlněný oděv vyvětrat, čímž se případných pachů sám zbaví.

Vlna je hypoalergenní – nejsou známy žádné alergické reakce na vlnu. Avšak, nelze tuto vlastnost zaměňovat s tím, že někteří lidé jsou tzv. alergičtí na vlnu co se jejího omaku týče.

climayarn1